Blog J.B.

Środa Popielcowa

ŚRODA POPIELCOWA

  • Rozpoczyna liturgiczny okres Wielkiego Postu. Mimo, iż nie jest dniem wolnym od pracy i nauki (i nie ma rangi święta nakazanego), osoby wierzące i praktykujące obowiązuje w tym dniu w sumieniu uczestnictwo we mszy św.
  • W tym dniu obowiązuje nas post ścisły (dawniej „post ilościowy” – 3 posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do nasycenia) [obowiązuje osoby zdrowe, od 18. do 60. roku życia] oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (dawniej „post jakościowy”) – obowiązuje osoby po ukończeniu 14. roku życia..
  • Liturgia dnia, poprzez obrzęd posypania głów popiołem (z zeszłorocznych palm), przypomina o wkroczeniu w czas pokuty, postu i refleksji – służą temu słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” oraz „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
  • Kolor szat liturgicznych – fioletowy.
  • Proch dość często występuje w Biblii, ale nie tylko jako symbol pokuty. Gdy mowa o pokutowaniu – to czytamy o Jozuem, który rozdarł swoje szaty, padł przed Arką Przymierza i posypał głowę swoją i starszych Izraela popiołem (Joz 7, 6). Popiół, proch, to jednak także symbol porażki — gdy Filistyni pokonali wojska izraelskie i zabrali Arkę Przymierza, w tej walce zginęli m.in. synowie Helego. Wtedy pewien człowiek z pokolenia Beniamina, w podartym ubraniu i z głową pokrytą ziemią przynosi te wiadomości Helemu (1 Sam 4, 12). Także przyjaciele Hioba, gdy zobaczyli co się stało, rozdarli szaty i posypali swoje głowy prochem (Hi 2, 12). Proch jest też symbolem pokonania wroga, a nawet wdeptania, wtłoczenia go w ziemię. Oto czytamy u Izajasza, że: „Moab będzie rozdeptany u siebie (…) Niezdobytą twierdzę twoich murów On zgniecie, zwali, zrzuci w proch na ziemię” (Iz 25, 11-12). U tego samego proroka czytamy także: „Bo On poniżył przebywających na szczytach, upokorzył miasto niedostępne, upokorzył je aż do ziemi, sprawił, że w proch runęło” (Iz 26,5). Czytamy także: „I będą królowie twymi żywicielami, a księżniczki ich twoimi mamkami. Twarzą do ziemi pokłon ci będą oddawać i lizać będą kurz z twoich nóg. Wtedy się przekonasz, że Ja jestem Pan, kto we Mnie pokłada nadzieję, wstydu nie dozna” (Iz 49, 23). Z kolei prorok Micheasz zapowiada zawstydzenie wrogów Syjonu w słowach: „Gdy to ujrzy nieprzyjaciółka moja, wstydem się okryje ta, która mówiła do mnie: ‘Gdzie jest Pan, twój Bóg?’ Oczy moje będą patrzeć na nią: teraz będzie zdeptana, jak błoto uliczne” (Mi 7, 10). Tak więc możemy powiedzieć, że proch jest symbolem nie tylko przemijania życia, oczyszczenia i pokuty, ale tego wszystkiego, co się na to życie składa – różnych doświadczeń, a więc — powtórzmy — jest to symbol całego człowieka.

 

 

Nazwa dawna Nazwa obecna Co oznacza? Kiedy obowiązuje?
Post jakościowy Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych Powstrzymywanie się od spożywania potraw mięsnych (za wyjątkiem ryb) Środa Popielcowa

Wielki Piątek

Każdy piątek

Wigilia

Post ilościowy Post ścisły Ograniczenie ilości posiłków do trzech dziennie (w tym jeden do syta) Środa Popielcowa

Wielki Piątek

Wigilia (zwyczajowo)