Blog J.B.

Marek Aureliusz – MODLITWA O POGODę DUCHA

Boże,
użycz mi pogody ducha,
abym godził się z tym,
czego nie mogę zmienić.
Odwagi, abym zmieniał to,
co mogę zmienić.
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.
Pozwól mi co dzień
Żyć tylko jednym dniem
i czerpać radość z chwili, która trwa;
i w trudnych doświadczeniach losu ujrzeć
drogę wiodącą do spokoju;
i przyjąć – jak Ty to uczyniłeś
– ten grzeszny świat takim,
Jakim on naprawdę jest,
a nie takim jak ja chciałbym go widzieć;
i ufać, że jeśli posłusznie poddam się Twojej woli,
to wszystko będzie jak należy.
Tak bym w tym życiu osiągnął umiarkowane szczęście,
a w życiu przyszłym, u twego boku, na wieki posiadł
szczęśliwość nieskończoną.

13 komentarzy do “Marek Aureliusz – MODLITWA O POGODę DUCHA”

 1. Małgosia napisał(a):

  Dziś są moje im . Niech ta modlitwa będzie uwieńczeniem mojego dnia.Dzięki.Ostatni wers.

 2. Jolka napisał(a):

  Ta modlitwa pomaga mi rano wstać z łóżka

 3. Jola napisał(a):

  Ta modlitwa i pomoc przyjaciół pomogły mi w wyjściu z emocjalnego doła. Czesto ją powtarzam gdy sie nakręcam.

 4. Anna napisał(a):

  Otrzymałam tę modlitwę jako dodatek kończący życzenia urodzinowe. Analizuję ją, zawiera dużo ważnych myśli ale też namawia do bierności i przyjmowania z pokorą tego, co nam niesie los. A czy mamy płynąć zawsze z prądem ????

 5. Joanna napisał(a):

  Piekna modlitwa. Niewiadomo czemu, wedlug miedzynarodowych zrodel to nie jest w ogole Modlitwa Marka Aureliusza, lecz modlitwa skomponowana przed teologa Reinholda Niebuhra, np tutaj: http://en.wikipedia.org/wiki/Serenity_Prayer
  To jest modlitwa zaadopotwana przez miedzynarodowy zwiazek Anonimowych Alkoholikow jako ich wiodaca modlitwa w 12-steps-programs. To taka ciekawostka.

 6. LIDKA napisał(a):

  nieważne kto ją stworzył ważne że pomaga w życiu codziennym.

 7. lukasz mlody napisał(a):

  dzis jest drugi dzien walki o marzenia i dobro pomimo wzlotow i upadkow nie poddaje sie idac po szczescie nie wazna jest cena trzeba wierzyc i realizowac. Boże użycz nam pogody ducha abym godził się z tym czego nie mogę zmienić odwagi abym zmienił to co mogę zmienić i mądrości , abym odrorzniał jedno od drugiego…..

 8. ryszard napisał(a):

  dawno nigdzie nie byłem,minęlo mi wzoraj 6 lat. siedzę w Tbilisi czekam na zezwolenia by moć przemieścić się dalej do Iranu. By nie oszaleć wrócić do tej modlitwy.
  TO POMAGA

 9. Ryszard napisał(a):

  Genialna modlitwa może pomagać w bardzo trudnych chwilach naszego życia,gorąco polecam wszystkim zagubionym,,,,na tym łez padole,,

 10. Piotr napisał(a):

  Modlitwa o pogodę ducha dotyczy każdej wiary i wyznania.Słowa są uniwersalne a treść naprawdę mocna.Ja osobiście odmawiam ją kilka a nawet kilkanaście razy dziennie w trudnych sytuacjach.Uczy pokory i dodaje sił.Naprawdę to działa tylko trzeba wierzyć.Sam widzę po sobie,że nie jestem już tak impulsywny.Znalazłem spokój wewnętrzny.Nie piję.Nauczyłem się asertywności tzn. umieć powiedzieć NIE namawiającym.Może nie dlatego,że nie mogę {bo mogę} ale nie chcę.Wiem czym to się kończy.Nic dobrego z tego nie ma.Dlatego tak często odmawiam tę modlitwę.Bardzo mi pomaga.Ale się rozpisałem i zanudzam pewnie.Zachęcam jednak do jej odmawiania a po pewnym czasie sami zobaczycie jak zmieniać się będzie wasz sposób myślenia.Pozdrawiam.

 11. Barbara napisał(a):

  Ludzie zazwyczaj dużo mówią, ale często są to puste słowa. Nawet modląc się szukamy wyszukanych słów, których często nie rozumiemy, a ta modlitwa jest piękna, prosta i taka wymowna. Szkoda, że jej nie ma w obowiązku na lekcjach religii w szkołach.

 12. Łukasz napisał(a):

  Modlitwę poznałem na terapi uzaleźnień od alkoholu… Bardzo mi wtedy pomagała… Pomaga do dziś w utrzymaniu abstynencji.

 13. Janusz napisał(a):

  Anonimowi Alkoholicy „używają” tylko 7 pierwszych wierszy tej modlitwy, do „…abym odróżniał jedno od drugiego”. Może szkoda!?
  Zwróćcie uwagę, że jest to modlitwa nie tylko o pogodę ducha, ale też o odwagę, mądrość… Myślę, że brak mądrości (w odróżnianiu tego co mogę zmienić od tego czego zmienić nie mogę) bywa przyczyną wielu cierpień. Ja się przede wszystkim modlę o tę mądrość. No bo po cóż mi odwaga do zmieniania czegoś czego zmienić się nie da?

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>