Blog J.B.

FINAŁ BOŻONARODZENIOWEGO CZASU 10.01.2016 r.

Autor: admin o czwartek 14. stycznia 2016

Z przyjemnością informuję, że w Galerii Foto można znaleźć zapis fotograficzny przebiegu opisanego spotkania. Osoby zainteresowane Koncertem Kolęd i Pastorałek zapraszam W TO MIEJSCE. Uczestników spotkania opłatkowego zapraszam W TO MIEJSCE. Natomiast Rodzicom naszych maluchów sugeruję coś na obniżenie ciśnienia i wejście W TO MIEJSCE. Górna ikonka daje możliwość pobrania fotografii, niżej została umieszczona prezentacja. SERDECZNIE ZAPRASZAM.

Już od czterech lat uroczystość Chrztu Pańskiego jest w naszej parafii okazją do bardzo odświętnego przeżycia  zakończenia liturgicznego obchodu Tajemnicy Narodzin Chrystusa. Każdorazowo uroczystość ta przebiega w dwóch odsłonach: rozpoczyna ją koncert, kończy zaś spotkanie opłatkowe.
W tym roku uroczystość Chrztu Pańskiego (10.01.2016 roku) zgromadziła na jubileuszowym, V Parafialnym Koncercie Kolęd i Pastorałek wyjątkowo dużą liczbę wykonawców, reprezentujących nie tylko parafię, ale także środowisko Lubania i jego okolic. W spotkaniu wzięli udział soliści (Wiktoria i Mateusz Wójcik, Sandra i Nikola Czarnomorskie, Aleksandra Winiarczyk, Ryszard Piekarski) oraz grupy wokalno-instrumentalne („Złote Nutki”, Schola „Aniołki Światłości” z lubańskiej parafii Świętej Trójcy i rodzima Schola „Dzieciaki z Bożej Paki”, uczniowie Szkoły Podstawowej w Kościelniku, Chór Parafialny „Maksymilianki” oraz formacja muzyczna „Eden-Reaktywacja). Wzięły w nim także udział Siostry Magdalenki, opiekujące się grupą dzieci ze Scholi „Aniołki Światłości”.
Spotkanie tradycyjnie rozpoczęła uroczysta Eucharystia, będąca swoistym testem umiejętności wszystkich uczestniczących w niej grup. Tak więc mieliśmy okazję wsłuchać się w majestat śpiewu chóralnego, jak i w entuzjazm animacji dziecięco-młodzieżowej – nie tylko słuchać tych wykonań, ale (wzorem mszy św. z udziałem dzieci) brać w nich czynny udział.
Koncert prowadzony przez Jadwigę i Mariusza Nowak oraz Beatę Kwiecińską rozpoczęli soliści, dając nam okazję wsłuchania się w piękno kolędowego instrumentarium (flet i trąbka – W.M.Wójcik) oraz wokalu (S.N.Czarnomorskie). Pięknie zabrzmiała „Kolęda dla nieobecnych”, którą mogliśmy wysłuchać w dwóch autorskich interpretacjach (A.Winiarczyk i R.Piekarski). Oryginalności naszemu spotkaniu dodały egzotyczne stroje królewskie zaprezentowane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Kościelniku oraz ich wykonanie pastorałki „Trzej Królowie”.
Wiadomo, że kolędy to utwory, które śpiewa właściwie każdy – na swój jedyny i niepowtarzalny sposób – i wykonania te łączy jedno: wielka radość. Dało się to odczuć podczas prezentacji zespołu „Złote Nutki” i Chóru „Maksymilianki”, które – choć reprezentowały kategorię śpiewu chóralnego – wykonały przygotowane utwory w bardzo zróżnicowany sposób (to potwierdzało zasadę, że urozmaicenie form nie sprzeciwia się jedności przekazu).
Wreszcie wykonania dziecięce – pełne ekspresji i dynamizmu. Różne, a jednak podobne – szczególnie stopniem oddziaływania na dorosłych odbiorców. Obie Schole („Aniołki Światłości” z parafii Świętej Trójcy i „Dzieciaki z Bożej Paki” z parafii św. Maksymiliana Kolbego) swoimi prezentacjami budziły entuzjastyczne owacje i po prostu nie tylko prezentowały swoje możliwości, ale przede wszystkim animowały śpiew… bo przy nich nie dało się tylko słuchać.
Od dwóch lat stałym uczestnikiem naszych „rozśpiewanych spotkań” stała się bardzo specyficzna formacja muzyczna – grupa „Eden-Reaktywacja”, będąca rekonstrukcją dawnej Scholi parafialnej „Eden” [2007-2014] i występującą przy okazji koncertów parafialnych. Obecnie liczy ona 5 osób i nie tylko wybranym repertuarem, ale także faktem przywołania przeszłości wzbudziła wiele nostalgicznych spotkań.
Każdy wykonawca dał z siebie podczas koncertu wszystko, ale… wyjątkowo donośnie i radośnie zabrzmiał wielki finał – pastorałka „Gore gwiazda Jezusowi”, które to słowa stały się także przesłaniem IV Koncertu Kolęd i Pastorałek. Wzięli w nim udział wszyscy uczestnicy, „Parafialna szopka” dosłownie „pękała w szwach”, zaś prezentacja była po prostu spontaniczna i… „ogłuszająca”. Nic więc dziwnego, że nagrodą za nią stała się prawie minutowa owacja słuchaczy.
Koncert zakończyła wspólna agapa, podczas której mieliśmy okazję wysłuchać wielu opinii na temat organizacji oraz atmosfery spotkania oraz… przygotować grunt pod kolejne „rozśpiewane spotkanie” w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Koncert nie kończył jednak dzisiejszego świętowania. Faktycznym zwieńczeniem uroczystości stało się drugie, już popołudniowe, spotkanie – spotkanie opłatkowe wszystkich parafialnych grup formacyjnych, które odbyło się w gościnnym Gimnazjum nr 1 w Lubaniu. Wzięli w nim udział członkowie wspólnoty Żywego Różańca, Rycerstwa Niepokalanej, Rady Parafialnej, parafialnej Caritas, chóru „Maksymilianki” oraz Scholi „Dzieciaki z Bożej Paki”. Podczas modlitewnego rozpoczęcia spotkania mieliśmy okazję wspomnienia wigilijnych wzruszeń oraz podkreślenia tego, co nas łączy. Dało się to zauważyć podczas dzielenia się opłatkiem, któremu towarzyszyły serdeczne i nieraz bardzo osobiste życzenia.
No, a potem… a potem powróciły kolędy. Ich śpiew animowały tym razem „Maksymilianki” oraz zaproszone do współpracy „Dzieciaki z Bożej Paki” (które przy okazji spotkania po raz drugi przeżyły atmosferę „Dnia Dobroci” znajdując pod choinką przygotowane dla nich paczki). Dobrze przygotowane do koncertu postanowiły zachęcić do odśpiewania wszystkich podstawowych kolęd – i udało się im to. Wspólne kolędowanie dało nam wiele radości i jeszcze bardziej zbliżyło do siebie – a to właśnie jest jednym z owoców współpracy z darami Nowonarodzonego Jezusa.

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyć następujących tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>